Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SENIORÓW NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ W SŁUPSKU

Data: 03-10-2024

Klub Seniora przy Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku realizuje w tym roku dwa projekty skierowane do seniorów nie tylko swojej organizacji ale także do członków innych organizacji w Słupsku i Lęborku.

                                     

Jeden z projektów nosi tytuł "Czas na Pasje ciąg dalszy" a jest finansowany ze środków budżetowych Województwa Pomorskiego. W ramach tego projektu realizowana jest działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym na terenie powiatów słupskiego i lęborskiego. W jego ramach organizowane są działania dla seniorów służące zdrowiu i ich aktywizacji. Zorganizowaliśmy w Słupsku i Lęborku warsztaty na temat korzystania z biblioteki cyfrowej. Odbyły się spotkania na temat historii i postępie technicznym z okazji ogłoszenia roku 2024 rokiem Józefa Bema twórcy naszej organizacji. Zorganizowano rozgrywki brydżowe m. innymi o puchar Prezesa NOT Słupsk pn. Brydżysta NOT-u Lato 2024' oraz rozgrywki Sudoku w Lęborku, w których uczestniczyli seniorzy z obydwu powiatów. Zorganizowano spacer po Słupsku, który został zakończony zwiedzaniem Miejskiej Biblioteki im. Marii Dąbrowskiej świeżo udostępnionej po remoncie oraz zorganizowano wystawę o historii kolei na Pomorzu Środkowym "Kamienie między torami - teraźniejszość i pamięć". Punktem kulminacyjnym projektu była wycieczka zorganizowana w ramach Dni Seniora dla mieszkańców powiatów lęborskiego i słupskiego pn. "Śladami Kopernika ciąg dalszy ". Wycieczka spełniła nie tylko rolę integracyjną ale także poznawczą. Zwiedzono zamek w Golubiu Dobrzyniu i zapoznano się z jego bardzo ciekawą historią. Odwiedzono dworek szopenowski w Szafarni gdzie uczestników wycieczki zaskoczono miłą niespodzianką jaką stanowił koncert fortepianowy podczas, którego prezentowane były piękne utwory naszego wybitnego muzyka. Podziwiano piękne kobierce kwiatowe w Ciechocinku oraz Toruń, który był celem wycieczki ze względu na liczne ślady Mikołaja Kopernika, którymi poprowadził znakomity przewodnik. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników wycieczki były warsztaty robienia toruńskich pierników. Wycieczkę zakończono w Chełmnie, mieście miłości oglądając jego zabytki, słuchając ciekawą historię miasta oraz świętego Walentego, który jest jego patronem. Projekt odegrał znaczącą rolę w integracji seniorów powiatów słupskiego i lęborskiego.

Drugim działaniem skierowanym do seniorów był projekt „Ciągle aktywni” finansowany przez Miasto Słupsk. Działania jakie zrealizowano w jego ramach obejmowały nie tylko członków Klubu Seniora NOT ale także członków zaprzyjaźnionych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Seniorów Słupskich Alternatywa, Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna oraz pensjonariuszy DPS przy ul. Jaracza i mieszkańców domu dla seniorów „Zielona oaza” przy ul. Grzybowej w Słupsku. Właśnie na Grzybowej rozpoczęto realizację zadania spędzając czas na świeżym powietrzu przy grillu i wesołych piosenkach. Kolejnym spotkaniem był koncert z okazji Dnia Matki w DDPS „Bezpieczna Przystań” przy ul.Jaracza, który odbył się w bardzo serdecznej atmosferze przy muzyce i śpiewie w wykonaniu lubianej przez wszystkich Anny Poźlewicz. W okresie wiosennym odbywały się zajęcia usprawniające fizyczne, także przy muzyce, które znalazły swoich zwolenników i kontynuowane będą jeszcze jesienią. Członkowie Klubu Seniora NOT i mieszkańcy „Leśnej oazy” wspólnie uczestniczyli w spektaklach teatralnych w Nowym Teatrze i Teatrze Rondo. Obydwa te spektakle stanowiły dla nich bogatą ucztę duchową. W październiku miesiącu Seniorów w ramach tego projektu zorganizowano wspólną wycieczkę do Poddąbia i Objazdy.

W Poddąbiu uczestnicy wycieczki relaksowali się nadmorskim spacerem i uroczystym obiadem w Karczmie u Julii po sesji zdjęciowej pod pięknym muralem zdobiącym karczmę. W Karczmie zapoznano się z legendą, do której nawiązuje mural a osoby najbardziej aktywne w dyskusji otrzymały książkę autorstwa Danuty Sroki, w której zawarta jest ta legenda. Następnym etapem wycieczki była stara gorzelnia w Objeździe adoptowana na uroczą kawiarnię gdzie uczestnicy wycieczki spotkali się z Czesławą Długoszek autorką książek „Jeśli będziemy jak kamienie” i „Mury żyją dłużej”. Spotkanie było bardzo ciekawe, nawiązywało do historii terenów naszego powiatu i losach miejscowej ludności zarówno rdzennej jak i napływowej. Wszyscy z wielką ciekawością słuchali opowieści a na zakończenie otrzymali książki z dedykacją autorki. Wycieczka ta była kolejnym etapem integracji Klubu Seniorów NOT i mieszkańców Domu „Leśna Oaza”. W ramach tego projektu odbędą się jeszcze kolejne rozgrywki brydżowe o Puchar Prezesa NOT, Zaduszki NOT-owskie oraz świąteczne spotkania zamykające realizację projektu.
Seniorzy Klubu Seniora NOT uczestniczyli też gremialnie w obchodach Dni Seniora organizowanych przez Stowarzyszenie Seniorów Słupskich Alternatywa prezentując swój dorobek na stoisku oraz uczestnicząc w narodowym czytaniu Kordiana. Można powiedzieć, że do tej pory wiele się działo ale przed nami jeszcze zaplanowane imprezy, które odbędą się jesienią i zimą dzięki wsparciu finansowemu Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.
Krystyna Popiel

Koordynator

Foto : Edward Nastaj i Edward Kasierski


 

Grafika 1: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SENIORÓW NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ W SŁUPSKU
Grafika 2: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SENIORÓW NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ W SŁUPSKU
Grafika 3: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SENIORÓW NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ W SŁUPSKU
Grafika 4: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM SENIORÓW NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ W SŁUPSKU

Polecamy

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAdas -Wulkanizacja
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej

Przejdź do góry strony