Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

„Wracajcie zawsze bezpiecznie”

Data: 17-05-2023

„Wracajcie zawsze bezpiecznie” - to część życzeń z jakimi zwrócił się do lęborskich strażaków KP PSP nadbryg. Piotr Socha – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej podczas uroczystości Dnia Strażaka, które zorganizowane zostały na placu apelowym lęborskiej KP PSP. Do życzeń dołączyli licznie zebrani samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, służb mundurowych, którzy towarzyszyli strażakom podczas obchodów ich święta.

Komendant Wojewódzki podczas wystąpienia dziękował strażakom za trud i poświęcenie w trudnej i niebezpiecznej codziennej służbie. Dziękował również jednostkom samorządu za wspieranie zarówno państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej w zakupie specjalistycznego sprzętu, który czyni służbę bezpieczniejszą. Życzeniom towarzyszyły awanse i odznaczenia.

Prezydent RP odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi bryg. Piotra Krzemińskiego, komendanta KP PSP w Lęborku. Odznaczenie zostanie wręczone 31 maja podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Gdańsku. Szef resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” - ogn. Michałowi Baranowskiemu i mł. asp. Arkadiuszowi Chołce. Wyróżnienia Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali: asp. Adam Boguń i asp. Rafał Mielewczyk. Oprócz odznaczeń przyznane zostały również awanse. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień młodszego brygadiera st. kpt. Dawidowi Główczewskiemu i st. kpt. Mariuszowi Grzenkowiczowi. Awanse zostaną wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Gdańsku w ostatnim dniu maja. Na stopień młodszego kapitana awansowany został asp. Przemysław Żmuda - Trzebiatowski. Awans otrzymał 4 maja podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie. Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nadał stopień starszego ogniomistrza ogn. Emilowi Stence. Na stopień ogniomistrza awans otrzymał mł. ogn. Michał Baranowski. Stopień sekcyjnego otrzymali st. str. Dawid Gałązka, st. str. Mateusz Sikorski i st. str. Leszek Zaborowski. Komendant Powiatowy PSP w Lęborku str. Dawidowa Szczepańskiego i str. Piotra Trybę mianował na stopień starszego strażaka.

Wyróżnień i awansów strażakom gratulowała Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski: - Gratuluję medali, awansów i wyróżnień, bo wymagały one od was dużo ciężkiej pracy – mówiła starosta – Życzę by spełniały się wasze marzenia, zarówno zawodowe, jak i te prywatne. Samorządowcy powiatu lęborskiego zawsze mieli na uwadze bezpieczeństwo waszej pracy, w czym miało pomóc wspieranie państwowej i ochotniczych straży pożarnych w zakupach sprzętu. W tym roku również Zarząd i Rada Powiatu Lęborskiego w tegorocznym budżecie zabezpieczyły kwotę pół mln zł na potrzeby strażaków. Może to nie jest wiele, ale mam nadzieję, że dzięki temu wsparciu będzie łatwiej, sprawniej i bezpieczniej pełnić służbę.

O zawodzie strażaka, cieszącego się najwyższym zaufaniem społecznym mówił wicestarosta Edmund Głombiewski: - Zawód strażaka to synonim odwagi i poświęcenia dla ratowania życia i mienia. Wielu młodych ludzi marzy o tym, by w przyszłości zostać strażakami, ludźmi wartymi naśladowania – mówił wicestarosta dołączając do gratulacji i życzeń – Cieszę się, że potrzebę wspierania straży, oprócz samorządu, widzi również rząd, przeznaczając środki na zakupy sprzętu i wozów bojowych.

- Życia ludzkiego nie da się wycenić, ale należy docenić jego ratowanie – mówił wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka, podkreślając wielkie uznanie społeczności gminnej dla strażaków od lat zmagających się z cyklicznymi pożarami na składowisku w Kamieńcu. Do życzeń dołączył Zdzisław Chojnacki – wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – największej terytorialnie gminy, na której terenie działa aż 10 jednostek OSP i drużyny młodzieżowe.

Ogółem w ub. roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu lęborskiego wyjeżdżały do różnego rodzaju zdarzeń 1039 razy, o czym mówił bryg. Piotr Krzemiński, komendant KP PSP w Lęborku - Życie ludzkie jest najważniejszą dla nas wartością i niesiemy pomoc najlepiej, jak potrafimy – mówił dalej komendant.

Życzenia w formie wiersza autorstwa poetki i nauczycielki Małgorzaty Borzeszkowskiej odczytała Grażyna Wójcik - dyrektor szkoły w Nowej Wsi Lęborskiej im. Strażaków Polskich.

Oprócz wymienionych, wśród gości obecni byli: Mirosław Tandek - przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Adam Nowak i Ryszard Wenta - członkowie Zarządu Powiatu Lęborskiego, Jarosław Litwin - przewodniczący Rady Miejskiej Lęborka, burmistrz Lęborka Witold Namyślak,  insp. Tomasz Majkowski - Komendant Powiatowy Policji w Lęborku, ppłk Michał Pietrzak - dowódca 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, ks. Andrzej Żur - proboszcz parafii NMP Królowej Polski, Marcin Brodalski - dyrektor biura poselskiego w Lęborku posła na Sejm RP Piotra Müllera oraz komendanci straży pożarnej z Kartuz, Słupska i Wejherowa.

zapraszamy na obszerna fotorelację 

„wracajcie Zawsze Bezpiecznie” - / Aktualności (powiat-lebork.com)

Mat i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku 

Grafika 1: „Wracajcie zawsze bezpiecznie”
Grafika 2: „Wracajcie zawsze bezpiecznie”
Grafika 3: „Wracajcie zawsze bezpiecznie”
Grafika 4: „Wracajcie zawsze bezpiecznie”
Grafika 5: „Wracajcie zawsze bezpiecznie”

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAparaty słuchowe

Aparaty słuchowe

Więcej
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony