27 sierpnia (sobota) w Pogorzelicach na działce, na której powstaje pierwsze w powiecie lęborskim hospicjum stacjonarne, Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne zorganizowała Piknik dla Darczyńców. Piknik miał formę otwartą. W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy.
- To jedyne takie wydarzenie w roku organizowane przez nas, podczas którego nie kwestujemy a skupiamy się przede wszystkim na podziękowaniach naszym Dobrodziejom. To czas, gdy wszyscy spotykamy się razem a każdy może osobiście zobaczyć, jak wiele udało nam się już dokonać w kwestii powstania miejsca tak bardzo potrzebnego w naszym powiecie. To było już drugie spotkanie tego typu. Kiedy spotkaliśmy się z naszymi darczyńcami w zeszłym roku, widzieliśmy ich wzruszenie i ogromną radość z przebywania tu w Pogorzelicach, wówczas zapadła decyzja, że co roku, zawsze w ostatnią sobotę sierpnia, to będzie ten wspólny czas nas wszystkich. – mówi Agata Kozyr.
Wolontariusze fundacji witali przybyłych gości upominkami przygotowanymi od serca. Każdy z odwiedzających otrzymał dwa wydania biuletynu fundacji, który ta przygotowuje, aby dzielić się wszystkimi niezbędnymi informacjami ze społecznością. Najważniejszym punktem całego pikniku było zwiedzanie domu hospicyjnego. Podczas oprowadzania po budynku prezes fundacji opowiadała zwiedzającym o każdym pomieszczeniu i zastosowanych rozwiązaniach projektowych tak, aby funkcjonalność domu była jak najwłaściwsza.
- „Tworzymy to dzieło, by nieść pomoc osobom cierpiącym i potrzebującym. By otulać płaszczem godności. By rodzinie i bliskim dawać wytchnienie. By czynić wszystko, co tu się wydarzy, w poczuciu służby drugiemu Człowiekowi. Z miłości do Niego.” – tymi słowami prezes Kozyr przywitała Gości. - To nasza misja. Hospicjum to nie jest szpital, to nie jest też żadna umieralnia a takie skojarzenia często pokutują wśród większości społeczeństwa. Hospicjum to DOM. A tu w centrum zawsze był, jest i będzie człowiek. W tym Domu najważniejsze są relacje. Tu będziemy spełniać marzenia, tu będziemy żyć. Dziś jeszcze na tym pikniku jesteśmy my zespół i Państwo – nasi Dobrodzieje. Wierzymy, że dojdzie do tego jak najszybciej, aby razem z nami mogli już biesiadować Mieszkańcy tego Domu. A mówiąc o relacjach, to właśnie dziś – drodzy Darczyńcy – dziękujemy Wam za te piękne relacje. Bo bez nich nie byłoby tego wsparcia. I to co się wydarza między nami, to fakt, że wspólnie tworzymy jedną wielką rodzinę hospicyjną. Tą, która wspiera, podnosi na duchu, dodaje sił do działania. Za to wszystko przepięknie Państwu dziękujemy.
Zwiedzaniu domu hospicyjnego w Pogorzelicach towarzyszyło wzruszenie i łzy. Wolontariusze fundacji zaaranżowali najważniejsze pomieszczenia tak, jakby już w nich toczyło się życie.
- U nas jest, rzeczywiście, jak w jednej wielkiej rodzinie. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i dopomogli w przygotowaniu tego dnia. Dziękujemy z całego serca za:
-
wypożyczenie sprzętu medycznego Ochotniczej Służbie Ratowniczej w Lęborku i panu Danielowi Mihuniewiczowi,
-
wypożyczenie roślin i dekorację atrium – Centrum Ogrodnicze „Niwa” w Lęborku
-
organizację transportu – Eko-Laser Sp. z o.o. Sp.k. z Bożepola
-
wykonanie tablic informacyjnych – Reklamy Lębork Mirosław Małszycki
-
wypożyczenie nagłośnienia – Krupski Sound
-
wypożyczenie stołów i ław – Restauracja „Różana” w Lęborku
-
wypożyczenie namiotów i stołów – Fundacja Lokalna z Pogorzelic
-
wypożyczenie naczyń i przygotowanie kiełbasek – Sołectwo Pogorzlice
-
dekorację balonami – Animator Martyna
-
pomoc w przygotowaniach – Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicach
-
tort – Cukiernia „Iwonka” p. Januszowi Labudzie
-
kwiaty do dekoracji – kwiaciarnia p. Anny Witusińskiej
-
przygotowanie grochówki – OSP Pogorszewo p. Andrzejowi Florczykowi
-
przygotowanie dań wege – Pracownia Kulinarna „Cuda Wianki” p. Monice Gałasiewicz
-
przygotowanie materiały filmowego – Gie Studio, p. Szymonowi Grzenkowiczowi
-
oprawę fotograficzną – WIFOT Fotograf Lębork p. Stanisławowi Wiśniewskiemu
-
ofiarowany hospicjum prezent w postaci obrazu wypalanego na płytkach pt. „Żonkil” autorstwa p. Janusza Krefty, który powstał w ramach wspólnego projektu z Lęborskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Dziękujemy wszystkim osobom, które upiekły na ten dzień ciasta, podarowały miętę i przygotowywały roślinki do doniczek. Dziękujemy za zaangażowanie wolontariuszom, którzy pomogli nam w rozkładaniu i składaniu stoiska. Wszystkim tym, którzy w tym dniu byli razem z nami i uczynili ten dzień pięknym.
Szczególne podziękowania kierujemy do pani Alicji Paczuły (Ala ma skrzypce), która poprzez swój niebywały talent, cudowną grę na skrzypcach, wrażliwość i elegancję oddała atmosferę tego przepięknego miejsca.
- Wśród wielu wzruszających momentów był ten jeden szczególny. Gra pani Ala a przed nią na wózku siedzi starsza Pani. Utwór się skończył. Ktoś z rodziny pyta: „Mamuś chcesz jeszcze?”. Pani kiwa głową a pani Ala zaczyna grać dalej. Specjalnie dla tej Pani. I to są właśnie te momenty, o które zabiegamy każdego dnia.
__________________________________________________________________________________
19 marca 2021r. fundacja rozpoczęła budowę pierwszego w powiecie lęborskim hospicjum stacjonarnego. Celem inwestycji jest stworzenie możliwości udzielania świadczeń z zakresu medycyny paliatywnej i hospicyjnej w trybie stacjonarnym dla ok. 130 tysięcy osób z regionu powiatu lęborskiego i gmin sąsiadujących. Obecnie taka placówka w ogóle nie jest dostępna w regionie. Najbliższe hospicja są oddalone o ok. 50-80 km od powiatu lęborskiego, niemniej one realizują świadczenia dla tamtejszej niezwykle licznej społeczności. Zachorowalność na nowotwory wzrasta i wciąż plasuje się na drugim miejscu pod względem zapadalności na choroby w ogóle. W hospicjach w całej Polsce jest deficyt miejsc. Na miejsce chorzy oczekują po 3-4 tygodnie. Zdecydowana większość nie doczekuje tego typu wsparcia.
Planowane hospicjum będzie placówką o potencjale 10-16 łóżek z możliwością modułowego dobudowania kolejnych pokoi i zwiększenia liczby łóżek w przyszłości, w ramach rozwoju placówki. Omawiany potencjał 10 pokoi pozwoli na obsługę ok. 200-250 chorych z chorobą nowotworową w terminalnym stadium rozwoju choroby i ich rodzin w ciągu roku. Chorzy objęci ubezpieczeniem będą mieli dostęp do placówki na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub od prowadzącego ich onkologa po zakończeniu leczenia przyczynowego. Pobyt chorego w hospicjum będzie bezpłatny. 26 sierpnia 2021r. Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne otrzymała od Wojewody Pomorskiego pozytywną opinię o celowości inwestycji, będącą potwierdzeniem, że budowa domu hospicyjnego jest zgodna z rzeczywistymi i prognozowanymi potrzebami społeczeństwa oraz, że przedsięwzięcie inwestycyjne jest faktycznie celowe, bo odpowiada potrzebom w zakresie medycyny paliatywnej na naszym obszarze. Przede wszystkim jest to przedsięwzięcie zgodne z mapami potrzeb zdrowotnych i Priorytetami dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej. Dom hospicyjny będzie budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym. Główne parametry budynku: budynek częściowo podpiwniczony (Pu piwnicy – 392,8m2), Pu parter – 1295,5m2, Pu poddasze – 646,9m2, Pu kaplica – 92m2. W ramach inwestycji jest planowane uruchomienie pierwszych dziesięciu pokoi z własnym węzłem sanitarnym, wyjściem na osobny mini-taras/ogródek, wraz z całym niezbędnym zapleczem zabiegowym, technicznym, magazynowym, higieniczno-sanitarnym, socjalnym i administracyjnym, apteką. Na parterze budynku będzie również zlokalizowana w pełni wyposażona kuchnia pozwalająca zapewnić całodobowe wyżywienie. Poddasze budynku zostanie przeznaczone w części dla członków rodzin i bliskich pacjentów. Zlokalizowana tam zostanie też mała sala konferencyjna, pomieszczenia dla wolontariuszy. Budynek w całości pozbawiony będzie barier architektonicznych oraz przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych - poziom parteru zlokalizowany jest na poziomie terenu, piętro natomiast obsługiwane będzie przez windę. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie park w oparciu o istniejący starodrzew.
Bliscy pacjentów będą mogli przebywać z chorymi non-stop. Dzięki temu w otoczeniu zespołu interdyscyplinarnego choremu zostanie zapewniona profesjonalna opieka w połączeniu z tą, jaką są w stanie zapewnić bliscy w domu rodzinnym. Członkowie rodziny z kolei, którym przebieg choroby bardzo często destabilizuje biopsycho-społeczne funkcjonowanie otrzymają profesjonalną pomoc psychologa, terapeuty, całego zespołu medycznego. Przy wsparciu całego zespołu będą mogli towarzyszyć bliskiej osobie przy odchodzeniu, jednocześnie sami otrzymując ogromne wsparcie i pomoc od profesjonalistów. Wsparcie emocjonalne i duchowe jest bardzo potrzebne. Personel hospicjum pracuje w zespole interdyscyplinarnym, którego skład jest odzwierciedleniem problemów i potrzeb chorego oraz jego bliskich. Składa się więc nie tylko z lekarzy i pielęgniarek, ale również z psychologów, pracowników socjalnych, prawnika, terapeuty zajęciowego, duszpasterza, wolontariuszy, rehabilitantów. Wsparcie chorego i rodziny trwa przez cały czas, kiedy pacjent objęty jest pomocą hospicyjną, a po śmierci chorego zostanie zapewniona pomoc osobom osieroconym w przeżywaniu żałoby.
Hospicjum stacjonarne powstaje na działce o powierzchni . 0,8996 ha podarowanej przez prywatnych darczyńców z Gdyni. Dnia 30 stycznia 2020r. na mocy aktu notarialnego – umowa darowizny – działki o numerach 167/25, 167/26, 167/27, 167/28 i 167/29 o łącznej powierzchni 0,8996ha stały się własnością fundacji – Nr Księgi Wieczystej KW S1L1/00050326/9. Projekt hospicjum o wart. ok. 400 tys. złotych powstał dzięki zaangażowaniu pro bono architektów i projektantów branżowych. Darczyńcy indywidualni, przedstawiciele biznesu przekazali już na ten cel ponad 2,2 mln złotych. Według prowadzonej przez naszą organizację bazy danych i na podstawie własnych analiz szacujemy, że inicjatywę budowy hospicjum w regionie wsparło już datkami ok. 30 tysięcy osób. 27 listopada 2021r. decyzją Prezesa Rady Ministrów Fundacja otrzymała wsparcie dla tej inwestycji z rezerwy budżetowej premiera w wysokości ponad 807 tysięcy złotych. W okresie zaledwie 9 miesięcy od startu budowy organizacji udało się dzięki środkom zebranym od darczyńców i wsparciu rządowemu wykonać stan surowy otwarty budynku. W lipcu br. budowę hospicjum w Pogorzelicach odwiedził Premier RP Mateusz Morawiecki.
We wrześniu prace na budowie zostają wznowione. Będą one dotyczyć prac związanych z wykończeniem dachu - pokryciem blachą na rąbek stojący i wstawieniem okien dachowych.