Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku

Data: 15-04-2024

O prawie 40 prac plastycznych więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym wpłynęło na konkurs plastyczny towarzyszący obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i corocznemu Marszowi dla Autyzmu, organizowanych cyklicznie przez stowarzyszenie „Niebieski Skarb”.

Tradycyjna trasa marszu wiedzie ulicą Staromiejską w Lęborku w kierunku Placu Pokoju, gdzie następuje kulminacja działań informacyjnych dotyczących spektrum autyzmu oraz finał konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” W tym roku na konkurs wpłynęło 291 prac z 38 placówek oświatowych. To o 38 więcej, niż rok wcześniej, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką i chęcią włączenia się w działania poprawiające świadomość społeczną zagadnień dotyczących osób żyjących w spektrum autyzmu i ich rodzin. Tym bardziej, że zgodnie ze światowymi statystykami, występowanie spektrum autyzmu zwiększyło się wielokrotnie w porównaniu z latami 80. ub. wieku, kiedy diagnozowano występowanie autyzmu u jednego dziecka na 2 tys. zbadanych. Obecnie wśród wszystkich osób z niepełnosprawnością w wieku do 16 lat, jedna piąta to osoby ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera. Stąd też, oprócz społecznego wsparcia, istnieje potrzeba zapewnienia powszechnego dostępu do diagnozy i terapii oraz systemu wsparcia dla osób z autyzmem i ich opiekunów. „Niebieski Skarb” od lat dba o właściwy poziom społecznej świadomości w tym zakresie, a także o to, by o osobach ze spektrum autyzmu nie zapominali samorządowcy. Temu służą m.in. coroczne odwiedziny z niebieskimi wstążeczkami – symbolizującymi solidarność z osobami ze spektrum autyzmu u przedstawicieli administracji samorządowej. Powiat Lęborski wspiera działania na rzecz tych osób przyznając stowarzyszeniu granty udzielane w ramach otwartego konkursu ofert doceniając w ten sposób znaczącą wartość społeczną organizację działań realizowanych przez stowarzyszenie. W finale tegorocznego konkursu plastycznego nagrody i wyróżnienia otrzymało 20 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Ideą plastycznej rywalizacji jest przekazywanie w dostępny sposób wiedzy, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, kształtowanie tolerancyjnych postaw w stosunku do tych osób, integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania uczuć i emocji. Nagrody przyznało jury w składzie: Izabela Tatarczuk (przewodnicząca), Aldona Lis-Wołoszyk (wiceprzewodnicząca) oraz Ewelina Krzyżanowska, Emilia Elandt, Małgorzata Krawczak i Joanna Szycko-Medyńska (Niebieski Skarb). Zakup nagród w konkursie dofinansował Powiat Lęborski. W ceremonii wyróżnienia laureatów uczestniczyli: Danuta Mikołajczyk – sekretarz Powiatu Lęborskiego, Jarosław Litwin – burmistrz-elekt, Agnieszka Pujsza-Pomorska – prezes Niebieskiego Skarbu, Danuta Rybak – dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Kinga Krzyżaniak – sekretarz Niebieskiego Skarbu i Lucjan Łaga – miejski radny.

Oprócz osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, w marszu wzięło udział wielu pedagogów, harcerze oraz członkowie stowarzyszenia Iskierka Nadziei.

(Foto.: Stowarzyszenie Niebieski Skarb)

Grafika 1: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku
Grafika 2: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku
Grafika 3: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku
Grafika 4: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku
Grafika 5: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku
Grafika 6: Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lęborku

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Leborskiego

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAparaty słuchowe

Aparaty słuchowe

Więcej
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony