Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach

Data: 13-11-2023

W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Gminie Cewice odbyła się uroczystość upamiętniająca to ważne dla Polaków wydarzenie.

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cewicach, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Daniel Leszczyński. Po nabożeństwie uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający miejsce śmierci wejherowskiego prałata ks. Edmunda Roszczynialskiego, znajdujący się w parku w Cewicach. Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak ważną datą dla Polski jest dzień 11 listopada - Dzisiejszy dzień dla każdego Polaka jest dniem szczególnie wyjątkowym. Dziś mieszkańcy Gminy Cewice uczestnicząc w uroczystości z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie – mówił wójt. Następnie st. chor. sztab. Zbigniew Sawoniuk z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odczytał Apel Pamięci, a Kompania Honorowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oddała salwy honorowe. W kolejnej części uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty. Kwiaty złożył Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka wraz z Dowódcą Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach kmdr Bogdanem Tomaszyckim i Zastępcą Dowódcy 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach kmdr Krzysztofem Szwajkowskim. Kwiaty złożyli również: Przewodniczący Rady Gminy Cewice Wiesław Keller wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Cewice Marzeną Reclaf i Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Cewice Mariolą Szycą, Dyrektor Zespołu Szkół w Cewicach Aleksandra Klawe wraz z Wicedyrektorem Jarosławem Pruskim, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemirowicach Zenon Iszczuk wraz z Wicedyrektorem Eweliną Zdziebko i uczniami, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk oraz przedstawiciele drużyn harcerskich z terenu gminy.

W Obchodach Dnia Niepodległości poza Kompanią Honorową 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach uczestniczyła również delegacja żołnierzy z Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach, a także radni i sołtysi Gminy Cewice, harcerze oraz mieszkańcy gminy.

Obchody zakończyły się występami artystycznymi w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach przygotowanymi przez uczniów z Zespołu Szkół w Cewicach oraz występem Chóru Gminy Cewice.

Na obszerna fotorelacje zapraszamy na :Obchody Święta Niepodległości - Gmina Cewice

Materiały: UG Cewice

Grafika 1: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 2: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 3: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 4: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 5: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 6: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 7: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 8: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 9: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 10: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach
Grafika 11: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cewicach

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAparaty słuchowe

Aparaty słuchowe

Więcej
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony