Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

25-lecie harcerskich Dębów

Data: 17-05-2023

25 lat istnienia obchodził w minioną sobotę Harcerski Krąg Seniorów „Dęby”. W rocznicę, harcerzy seniorów z Lęborka odwiedzili ich koledzy z różnych części Polski. W parku im. Mieczysława Michalskiego stanął pamiątkowy obelisk. Była również okazja do wręczenia okolicznościowych medali. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych – starosta Alicja Zajączkowska i burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Okazją do rocznicowego spotkania druhen i druhów w ogólnopolskim wymiarze był udział aż 36 harcerskich kręgów w organizowanym przez Chorągiew Gdańską Związku Harcerstwa Polskiego 39. Rajdzie Seniorów Harcerskich „Rodło”. Elementem rocznicowego świętowania był przemarsz harcerskich seniorów ulicą Staromiejską na miejsce, gdzie stanął obelisk. Przemarsz pilotowała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”.

„Harcerzem być to cztery najważniejsze słowa głosić: Bóg, Honor, Miłość, Ojczyzna” – głosi inskrypcja autorstwa Wiesławy Kondrackiej – nauczycielki i harcerki z Lęborka - na rocznicowym kamieniu, przywołując drogowskazy moralne i harcerskie ideały. Tuż obok, na tym samym obelisku znalazła się tablica upamiętniająca rocznicowe spotkanie harcerzy „Dębów” sprzed 15 lat – w 10. rocznicę powstania kręgu z hasłem „Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest”. I to dosłownie definiuje postawę harcerskich seniorów z Lęborka. Zaczęło się bowiem od hm Jana Mrugasiewicza – pierwszego komendanta „Dębów”, który następnie przekazał honor dowodzenia hm Elżbiecie Wiktorowicz-Czapla, która rozwijała dzieło integracji seniorskiego kręgu zapoczątkowane przez dh Jana. Obecnie oboje w dalszym ciągu działają w kręgu, którym aktualnie dowodzi dh Małgorzata Bresler. Wszyscy dotychczasowi komendanci wzięli udział w uroczystości odsłonięcia obelisku. Towarzyszyli im: hm Łukasz Kochowski – komendant Chorągwi Gdańskiej, hm Bogdan Radys - kierownik Wydziału Seniorów Głównej Kwatery ZHP, jednocześnie komendant Kręgu Seniorów „Korzenie” z Gdańska. Wśród gości harcerskiego święta obecni byli: starosta Alicja Zajączkowska, członek Zarządu Powiatu Ryszard Wenta, a także przedstawiciele miasta – burmistrz Witold Namyślak z zastępcą Jerzym Pernalem. Okolicznościowe medale wręczała phm Agnieszka Kłosowska – komendantka Hufca ZHP Lębork.

Nazwa Harcerskiego Kręgu Seniorów „Dęby” wywodzi się od pierwszej powojennej drużyny lęborskich harcerek. Seniorski krąg powstał podczas Zlotu Instruktorów Hufca Lębork w czerwcu 1998 r., do czego przyczynili się hm J. Mrugasiewicz i ówczesny komendant Hufca Lębork – hm Krzysztof Siwka, korzystając z możliwości stworzonych po wejściu kręgów seniorów w skład struktury związku jako jednostki organizacyjne ZHP. Krąg założyło 50 zapaleńców i wyznawców harcerskich tradycji, którzy wielokrotnie dali się dostrzec w roli integrującej i aktywizującej środowiska senioralne w powiecie lęborskim. Obecnie Krąg liczy 34 członków.

Zapraszamy na bardzo obszerną fotorelacje:

25-lecie Harcerskich Dębów / Aktualności (powiat-lebork.com)

Zdjęcia i materiał : Starostwo Powiatowe w Lęborku

Grafika 1: 25-lecie harcerskich Dębów
Grafika 2: 25-lecie harcerskich Dębów
Grafika 3: 25-lecie harcerskich Dębów
Grafika 4: 25-lecie harcerskich Dębów

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAparaty słuchowe

Aparaty słuchowe

Więcej
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony