W listopadzie i na początku grudnia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i w Miejscu Animacji Kultury realizowaliśmy projekt pn. „Z uśmiechem do Kultury” finansowany przez Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? Polak mały” kwotą 77 152,00 zł.
W placówkach odbyło się łącznie 49 warsztatów dla dzieci ze słupskich przedszkoli.
Podczas warsztatów literacko–animacyjnych pn. „Morskie opowieści” maluchy z ciekawością słuchały regionalnych legend o pomorskich smokach, bałtyckiej flądrze, bursztynach oraz opowieści o Niedźwiadku Szczęścia.
Realizację zajęć uatrakcyjniły zakupione w ramach projektu wydane w atrakcyjnej formie książki dźwiękowe, uczące dzieci rozpoznawania różnego rodzaju brzmień, książki rozkładane (pop-up), edukacyjne książki interaktywne z serii „Czytaj z Albikiem” i książki - karty do Teatrzyku Kamishibai. W oparciu o legendy i baśnie pomorskie maluchy własnoręcznie wykonały kreatywne prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów (np. bursztyny, muszelki, masa solna) oraz uczestniczyły w zajęciach ruchowych, które uatrakcyjniały nowe materiały animacyjne (chusta Klanzy, chodnik animacyjny, teatrzyk Kamishibai, instrumenty oraz gry planszowe).
Warsztaty literacko–przyrodnicze pn. ”Łzy ukryte w bursztynie” przeprowadził mistrz bursztynnik Narcyz Kalski, Dzieci poznały tajniki wykonywania bursztynowych bransoletek, wyklejania bursztynem niedźwiadków, szlifowania bursztynu na papierze ściernym i polerowania na zamszu. Słupski bursztynnik snuł opowieści o poszukiwaniu i przeznaczeniu złota Bałtyku oraz opowiadał o swojej pasjonującej pracy.
Przedszkolaki miały okazję obserwować przez mikroskop inkluzje ukryte w bursztynach, odróżniać bursztyny od kamieni oraz uczyć się ich rozpoznawania i zastosowania.
Podczas warsztatów literacko–teatralnych pn. „Legenda o Stolemach”, z aktorem Teatru Lalki Tęcza Maciejem Gierłowskim, dzieci zapoznały się z fascynującą historią o Stolemach, wielkich kaszubskich olbrzymach. Podczas zajęć maluchy ćwiczyły wyraźną wymowę, zgłębiały tajniki emisji głosu, wykonywały ćwiczenia oddechowe oraz gimnastykę aparatu mowy. Na koniec mogły dotknąć nosa „prawdziwego” Stolema i zrobić sobie z nim zdjęcie - emocje były olbrzymie.
Warsztaty literacko–muzyczne pn. „Burczybasik” poprowadził animator Paweł Kałwak. Dzieci miały okazję zaobserwować świat „oczami żaby”, bawić się i wspólnie muzykować z wykorzystaniem instrumentów (tamburyn, terkotka, guiro, gitara). Całość wypełniła muzyka w oprawie autorskiej inspirowana pieśniami Słowińców. Jeszcze długo po muzycznym spotkaniu przedszkolaki (oraz bibliotekarki) śpiewały:
„Żaba, żaba, żaba
coś mi podpowiada,
że jak ją połaskoczę,
to dla mnie zarechocze”
Na zakończenie projektu dzieci otrzymały kolorowe worki-plecaczki.