Od 18 lipca 2025 r. na około trzy tygodnie planowana jest kolejna, istotna zmiana w organizacji ruchu na odcinku drogi krajowej nr 6, wynikająca z trwającej budowy drogi ekspresowej S6. Wykonane zostanie połączenie nowo wybudowanego węzła Lębork Zachód z istniejącą trasą drogi krajowej DK6. Zjazd z północnego ronda zostanie połączony z drogą krajową łukiem w kierunku wschodnim jako odcinek ciągły, a nie skrzyżowanie jak dotychczas.
Realizację zadania podzielono na dwa etapy. W pierwszym, od strony zachodniej wybudowane zostanie połączenie DK6 z odnogą ul. Słupskiej (starym śladem), która obecnie jest nieprzejezdna. Przewiązka z drogi krajowej na ul. Słupską będzie miała dwa pasy ruchu z pasem buforowym, aby poprawić przejezdność dla pojazdów ciężarowych. Prace związane z tą budową będą prowadzone od strony ul. Słupskiej, dzięki czemu zajęcie jezdni DK6 będzie minimalne.
Dodatkowo na wysokości przewiązki wprowadzony zostanie zakaz wyprzedzania oraz ograniczenie prędkości do 70 km/h.
W drugim etapie prowadzone będą prace na drodze krajowej, z której ruch zostanie skierowany na przewiązkę. W kierunku Gdańska ruch będzie się odbywał po istniejącej nawierzchni odnogi ul. Słupskiej. Na całej długości wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania. Nie będzie możliwości parkowania pojazdów, które do tej pory odbywało się zarówno na wyznaczonych miejscach postojowych, na zielonych terenach przyległych, jak i na samej jezdni przy jej krawędzi. Co ważne, utrzymana zostanie możliwość dojazdu do zakładów i przedsiębiorstw przyległych do ul. Słupskiej. W porach wzmożonego ruchu w i z kierunku centrum Lęborka może zostać wprowadzone ręczne kierowanie ruchem.
Kolejną lokalizacją, na której wprowadzone zostaną zmiany organizacji, będzie skrzyżowanie DK6 z ul. Słupską. Powstanie rondo po jednym pasie ruchu dla każdego wlotu i wylotu a sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona.
Wprowadzone zostaną także zmiany na rondzie w północnej części węzła Lębork Zachód. Zamknięty zostanie wlot od strony DK6, a ruch na relacji Lębork/ul. Małoszycka zostanie poprowadzony jedną z jezdni wlotu do ronda od strony nowobudowanej trasy S6.
Przypomnijmy, że w czerwcu br. zakończono prace i został oficjalnie otwarty wiadukt drogowy łączący ulicę Witosa z ulicą Kwiatową, co znacznie usprawniło komunikację w tym rejonie miasta.
W sierpniu czeka nas kolejna poważna zmiana – na odcinku drogi ekspresowej S6 pomiędzy Leśnicami a węzłem Lębork Wschód ruch będzie odbywał się tylko jedną nitką jezdni. Taka organizacja ruchu potrwa około 2,5 miesiąca i ma na celu umożliwienie dalszych prac budowlanych.
Budowa odcinka drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożympolem Wielkim a Leśnicami to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w regionie, o wartości przekraczającej 718,6 miliona złotych. Realizuje ją firma Budimex, a zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na drugi kwartał 2026 roku.
Materiały z UM Lębork














