Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

Tragedia nad morzem

Data: 18-07-2023

Lęborscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 39-letniego mieszkańca woj. mazowieckiego. Mężczyzna w sobotę wieczorem wszedł z towarzyszącą mu kobietą do morza w Łebie i oboje zaczęli się topić. Niestety pomimo wysiłków świadków zdarzenia, a następnie ratowników gniewińskiego WOPR, policjantów, SAR, OSP w Łebie i służb medycznych, mężczyzny nie udało się uratować. Apelujemy o rozwagę nad wodą.

W sobotę po godzinie 19:00 lęborscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące dwojga turystów, którzy topili się w Bałtyku w Łebie na wysokości wejścia na plażę nr 16. 39-latka i 34-latkę z województwa mazowieckiego zauważyli plażowicze, którzy wyciągnęli ich z wody, wezwali pomoc i rozpoczęli reanimację mężczyzny. Kobieta była przytomna. Jako pierwsi na miejsce dotarli ratownicy z gniewińskiego WOPR oraz policjanci z patrolu wodnego, którzy kontynuowali resuscytację krążeniowo – oddechową 39-latka. W akcji brali udział również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie, ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz zespół ratownictwa medycznego z Łeby. Na miejsce przyleciał też śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety pomimo długiej reanimacji i wysiłków wszystkich służb, mężczyzna zmarł.

Policjanci z grupy dochodzeniowo – śledczej z technikiem kryminalistyki i pod nadzorem prokuratora zabezpieczyli ślady i dowody. Ciało mężczyzny zostało przewiezione do prosektorium do badań sekcyjnych. Wyniki badań oraz zabezpieczone dowody pomogą szczegółowo wyjaśnić przyczyny i okoliczności tej tragedii.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę nad wodą. Zmęczenie czy wypity alkohol mogą odebrać siły nawet najlepszemu pływakowi, a to może doprowadzić do tragedii. Zwracajmy uwagę na inne osoby wypoczywające nad wodą i reagujmy jak najszybciej gdy uznamy, że ktoś może potrzebować pomocy, wzywając odpowiednie służby.

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:

- korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione, stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników;
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe;
- nie wchodźmy do wody zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wchodźmy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolice serca, karku oraz twarzy;
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
- nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skaczmy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających muszą założyć kapok;
- podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie po czym starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Grafika 1: Tragedia nad morzem

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAdas -Wulkanizacja
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony