"W dobrą stronę - tworzymy dom, w którym chce się żyć!” Credo z banneru Środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko” przy ul. Kossaka świetnie pasuje do codziennej pracy tej placówki. 30 czerwca br. ŚDS obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Na uroczystość przybyli domownicy, rodzice, pracownicy i zaproszeni goście. Były wspomnienia, życzenia, wspaniałe prezenty, uśmiechy i duma z ostatnich inwestycji zwiększających powierzchnię i funkcjonalność siedziby „Lwiątka”.
Rocznica połączona była z zakończeniem standaryzacji placówki obejmującej m.in. rozbudowę i przebudowę pomieszczeń ŚDS-u. Placówka zyskała nowe piętro i funkcjonalność. Obecny na uroczystości burmistrz Lęborka Witold Namyślak podziękował przedstawicielce Wojewody Pomorskiego, starszej inspektor w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Ewie Szczypior za środki na funkcjonowanie i rozbudowę placówki oraz przekazał dobrą wiadomość o przekazaniu przyległej działki przy ul. Kossaka na potrzeby społeczności, przede wszystkim jako miejsca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Spotkanie z okazji 25-lecia było okazją do wręczenia podziękowań i gratulacji domownikom i osobom oraz instytucjom współpracującym z ŚDS-em. Symbolicznie otwarto też nowe pomieszczenia.
Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko” jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi (czyli dla osób z chorobami psychicznymi i osób z niepełnosprawnością intelektualną). Jego rolą jest budowanie oparcia społecznego ugruntowaną codzienną pracą. Uczestnicy zajęć znajdują tu swoje miejsce, przyjazne środowisko, w którym czują się potrzebni, doceniani, rozumiani i wysłuchani. Wsparciem obejmuje obecnie 34 osoby.
W pracy specjaliści „Lwiątka” wykorzystują różnorodne formy zajęć. Formy pomocy dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości każdej z osób uczestniczących w zajęciach. Wszystkie działania terapeutyczne zmierzają do zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej uczestników. Dobre praktyki będące zarazem nowatorskim zbiorem podejmowanych działań służą inspiracji oraz realizacji własnych pomysłów i projektów. Prezentacje ostatkowe, Turnieje trambambuli, świętowania, spotkania z młodzieżą, Dzień Tańca, wyjazdy promujące Lęborskie Dni Jakubowe, to tylko wybrane przedsięwzięcia, poprzez które budowany jest pozytywny i realny wizerunek osób z niepełnosprawnością intelektualną. Takie inicjatywy, stwarzają klimat zrozumienia, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, a także integracji w środowisku lokalnym.