„Z LKS Pogoń Lębork jestem związany od początku, na dobre i złe i tak zapewne pozostanie...”.
Z Wojciechem Potrykusem spotykamy się tuż po Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Delegatów Lęborskiego Klubu Sportowego”Pogoń”, na którym po raz kolejny temu zasłużonemu zawodnikowi, trenerowi, a przede wszystkim miłośnikowi tenisa stołowego, została powierzona funkcja wiceprezesa Zarządu Pogoni ds. tenisa stołowego. W szczerej rozmowie W. Potrykus mówi o tym co się udało, nad czym chce pracować, o sytuacji w Superlidze i o tym jak zamierza przyciągnąć młodzież.
-
Pogoń Lębork - czym jest ten klub dla Ciebie?
Sekcja tenisa stołowego LKS „Pogoń” Lębork istnieje nieprzerwanie od 15 października 1976 roku, wtedy to rozpoczęła swoją działalność, startując od najniższego szczebla rozgrywek - B klasy. W ciągu blisko pół wieku działalności, walczyliśmy o najwyższe cele sportowe. Mamy w dorobku sekcji dwa srebrne i trzy brązowe medale Drużynowych Mistrzostw Polski. W Pucharze Europy TT-Inter Cup dwukrotnie zajmowaliśmy trzecie miejsce , nasi zawodnicy wywalczyli także wiele medali Indywidualnych Mistrzostw Polski w rożnych kategoriach wiekowych.
Jestem związany klubem „na dobre i na złe" od momentu powstania sekcji . Gram od wieku juniora do weterana i tak zapewne pozostanie. Funkcję wiceprezesa Zarządu Pogoni pełnię od 14 lat. Cieszę się, że po raz kolejny delegaci obdarzyli mnie zaufaniem. -
Czy mógłbyś powiedzieć jak wygląda teraz sytuacja sekcji?
W sezonie sportowym 2023/24 drużyna Poltarex Pogoń Lębork rywalizuje w elicie krajowej- LOTTO Superlidze, która składa się z 12 zespołów. W tenisie stołowym jest to najwyższa i jedyna w pełni zawodowa liga w Polsce, której zespoły walczą o najwyższe laury. Występują w niej w większości zawodnicy zagraniczni, profesjonaliści z topu europejskiego i światowego oraz czołowi tenisiści krajowi.
Natomiast od strony organizacyjnej kluczowe decyzje dotyczące kierunków działalności i bieżącego funkcjonowania podejmuje Zarząd Sekcji, w którego skład wchodzi pięciu członków: Zygmunt Lisiecki, Janusz Lisiecki, Marek Kubiak, Maciej Malek i wiceprezes klubu d/s tenisa stołowego Wojciech Potrykus. Prowadzenie tego typu działalności nie jest dziś łatwe, jednak m. in. dzięki zaangażowaniu członków Zarządu, którzy z niezwykłą ofiarnością działają na rzecz klubu, dajemy sobie radę. -
Powiedziałeś już, że zespół Poltarexu Pogoni Lębork awansował w tym roku do Superligi. To ogromny sukces, ale też mnóstwo zobowiązań. Awans jest głównie zasługą braci Doszów i Marka Prądzinskiego - wychowanków Pogoni, brawa dla nich. Natomiast w tej chwili sytuacja jest dość trudna, jeśli chodzi o pozycję w tabeli….
W ostatnich latach balansujemy pomiędzy Superligą a I ligą. Po awansie do elity krajowej, przychodzi po jednym, dwóch lub trzech sezonach spadek. Odnotował to nawet Przegląd Sportowy. Przyczyną tego są przede wszystkim finanse. Kluby uczestniczące w rozgrywkach Superligi dysponują budżetami pięciokrotnie, a w niektórych przypadkach dziesięciokrotnie większymi. Mają możliwość, aby w ich drużynach grali zawodnicy zagraniczni z pierwszej setki światowego rankingu. To decyduje o podziale medali i o tym, które zespoły opuszczą Superligę.
-
Jednak i w składzie Poltarexu, obok rodzimych zawodników, jest także gracz z Arabii Saudyjskiej, Ali Alkhadrawi. Zadebiutował kilka tygodni temu w spotkaniu z Zieloną Górą. Skąd pomysł na takiego właśnie zawodnika? Czy finansowo jest to duże obciążenie dla klubu?
Ali gra u nas bez wynagrodzenia. Występy w polskiej Superlidze są dla niego okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie i zdobywania doświadczenia. Wspólnie z Leszkiem Kucharskim, jego trenerem w kadrze narodowej Arabii Saudyjskiej, doszliśmy do przekonania, że reprezentowanie naszego klubu w niektórych meczach będzie obustronnie korzystne.
Z Leszkiem Kucharskim spotykaliśmy się przy stole tenisowym już w wieku juniora, razem zdobywaliśmy wicemistrzostwo Polski dla Pogoni w 1997 roku. Stąd ta dobra współpraca. Liczymy na występ Alego także w rundzie rewanżowej, która rozpocznie się 6 lutego 2024 roku. -
Tenis stołowy od zawsze był ważną częścią lęborskiej społeczności. Jak widzisz przyszłość sekcji tenisa stołowego w Lęborku, czy mógłbyś opowiedzieć o swoich planach i wizji dotyczącej sekcji - jakie masz cele krótko i długoterminowe?
Cele krótkoterminowe to oczywiście kolejne mecze w ramach rozgrywek Superligi. Nie będzie łatwo wygrywać. Jak już wspomniałem, nie mamy ogromnego budżetu, który pozwoliłby na wzmocnienie sekcji czołowymi zawodnikami z zagranicy. Opieramy się prawie wyłącznie na swoich wychowankach.
W dłuższej perspektywie chciałbym rozwinąć szkolenie dzieci i młodzieży. Marzy mi się, aby stworzyć im lepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny. W tej chwili jest już grono dzieci, które trenujemy, ale staramy się, aby było ich coraz więcej.Bardzo wiele zależy jednak od tego jakimi środkami będziemy dysponowali. Liczymy na sponsorów.
-
Sponsorzy - to niezwykle trudny temat. Czy da się prowadzić sekcję bez ich znaczącego wsparcia? Jak chciałbyś dodatkowe wsparcie pozyskiwać?
Działalność naszej sekcji wspierają głównie:Miasto Lębork , PPD Poltarex Lębork, Powiat Lęborski, prywatni sponsorzy. Oczywiście stale poszukujemy nowych źródeł finansowania. Nie jest to jednak łatwe. Po covidzie, w warunkach inflacji ,firmy niechętnie wykładają pieniądze. Nie zniechęca to nas, przede wszystkim szukamy sponsorów na prowadzenie zajęć dla dzieci.
-
To, o czym mówisz, wiąże się z kolejnym moim pytaniem – dzieci. Jaki jest pomysł Zarządu na przyciągnięcie do sekcji większej ilości dzieci? Czy prowadzone są nabory? Kiedy odbywają się zajęcia? Na czym polegają?
-
W tej chwili prowadzimy nieodpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży dwa razy w tygodniu. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swych sił. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej www. pogonlebork-ts oraz fanpage @facebook.com/poltarexpogonlebork.
Szkolenie dzieci i młodzieży to niezwykle satysfakcjonujący proces. Wymaga jednak środków na profesjonalnych trenerów i dobry sprzęt. Ponieważ budżet sekcji jest skromny szukamy różnych możliwości finansowania, by zapewnić dzieciom treningi na właściwym poziomie.
Zachęcamy więc osoby, firmy, aby się do nas odzywały. Nawet niewielkie sumy mają znaczenie. -
Czy mógłbyś opowiedzieć o tym co teraz dzieje się w sekcji, jakie działania są podejmowane, aby zwiększyć atrakcyjność i jakość tego co robicie?
Sama Lotto Superliga to olbrzymie medialne przedsięwzięcie. Wszystkie mecze są transmitowane online, część z nich pokazywana jest w kanale telewizyjnym SportKlub.
Wymaga to wielu działań. Udaje się nam im sprostać dzięki ogromnemu bezinteresownemu zaangażowaniu oddanych fanów tenisa stołowego. To oni wspierają nas w przygotowaniu meczów, prowadzeniu transmisji,wywiadów meczowych ,spikerki, sporządzaniu relacji fotograficznych, na obsłudze medialno-marketingowej kończąc.
Naszym nowym przedsięwzięciem jest facebookowy fanpage Poltarex Pogoń Lębork. Chcemy dotrzeć dzięki niemu do szerokiej grupy odbiorców i to nie tylko do lęborczan. Umieszczamy tam bieżące informacje dotyczące sekcji, ciekawe filmiki z treningów, wywiady z zawodnikami. Nowością jest rubryka opowiadająca o historii polskiego i lęborskiego tenisa stołowego. Zachęcam do obserwowania.
-
Sekcja tenisa stołowego to też amatorzy…..
Tak. Od 39 lat tenisiści stołowi - amatorzy, zrzeszeni przy Lęborskim Klubie Sportowym „Pogoń Lębork” prowadzą swoje rozgrywki w różnych grupach wiekowych. Spotykają się od września do końca kwietnia w każdy poniedziałek, o godz. 19:00. Rywalizacja jest tam równie zacięta jak u zawodowców. Dodam, że każdy zainteresowany może brać udział w rozgrywkach.
-
Ostatnie już pytanie: Jak oceniasz sytuację tenisa stołowego w Polsce i jak w tym kontekście wypada Pogoń?
Pod względem wyników sportowych tenis stołowy nie osiąga w tym momencie spektakularnych sukcesów na arenie międzynarodowej. Brak wielkich osobowości, jakimi byli przed laty np. Andrzej Grubba i Leszek Kucharski. Potrafili rywalizować z powodzeniem z Azjatami i przyciągać rzesze sympatyków do naszej pięknej dyscypliny.
Klub z Lęborka na tenisowej mapie Polski w ciągu ostatniego półwiecza dorobił się miejsca w „alei zasłużonych”. Jesteśmy jednym z nielicznych klubów w kraju, który w tak długim okresie działa i odnosi sportowe sukcesy i takim chcemy pozostać. -
Bardzo dziękuję za rozmowę.
-
Rozmawiała Magda Jasińska