Miasto Lębork ściśle współpracować ma z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu. Misją uczelni z 18-letnią tradycją jest propagowanie bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa człowieka, m. in. w sferach psychologicznej, pedagogicznej, socjologicznej czy też zdrowotnej oraz ekonomicznej, a także edukacja oparta na profesjonalnej wiedzy oraz kształcenie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w powyższych obszarach.
Porozumienie o współpracy podpisał ze strony samorządu Lęborka burmistrz Witold Namyślak oraz zastępca burmistrza Teresa Ossowska-Szara, z ramienia uczelni Dziekan Wydziału Studiów Społecznych w Gdańsku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Dorota Jabłońska-Mazurek.
Przedmiotem umowy jest m.in. współpraca z zakresu działalności edukacyjnej, wychowawczo-opiekuńczej oraz promocyjnej. Zamiarem obu storn umowy jest podnoszenie świadomości bezpieczeństwa; rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych; wymiana inicjatyw i idei służących rozwojowi środowiska lokalnego oraz akademickiego, a szczególnie popularyzacja i promocja problematyki bezpieczeństwa człowieka; współdziałanie w zakresie studenckich praktyk zawodowych oraz zajęć terenowych będących obowiązkowym elementem programu studiów.
Placówki Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa znajdują się w aż 8 lokalizacjach na terenie Polski: Poznań, Gdańsk, Gliwice, Giżycko, Bartoszyce, Jaworzno, Jastrzębie – Zdrój i Koszalin.
Wiodącymi kierunkami na Uczelni są: Bezpieczeństwo narodowe, Bezpieczeństwo publiczne, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Bezpieczeństwo morskie, Bezpieczeństwo zdrowotne, Psychologia, Pedagogika i Zarządzanie.
Wśród najciekawszych wydarzeń realizowanych w WSS GDAŃSK jest zaplanowany na 10 października 2023 r. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W ramach wydarzenia planowany jest w Gdańsku wykład dotyczący profilaktyki zdrowia psychicznego oraz odbędzie się panel dyskusyjny na temat: „Stygmatyzacja osób chorych psychicznie”. Spotkanie i rozmowy specjalistów odbędą się w sali wykładowej w WSS w Gdańsku oraz będzie transmitowane na żywo za pomocą mediów społecznościowych (FB). Panel będzie prowadzić osoba wybrana oraz specjaliści z zakresu psychologii, psychologii klinicznej i psychologii sądowej. Zgromadzeni studenci będą uczestniczyć w panelu jak również zadawać pytania. Zarówno wykład jak i panel dyskusyjny adresowane są do uczniów klas maturalnych w województwie pomorskim oraz dla studentów WSB.
Z kolei 23 października 2023 r. uczelnia organizuje wydarzenie DZIEŃ DOBRY, TU JESTEŚMY! – Prezentacja nowej siedziby w Gdańsku. W każdej sali studenci przedstawiają 15-minutowe prezentacje poszczególnych kierunków studiów oraz kierunków studiów podyplomowych. Wyszczególniona zostanie oferta bonów edukacyjnych dla kandydatów na studia.
Do projektu zaproszone będą media: Radio Gdańsk, Radio Kaszebe, Radio Plus TVP Gdańsk, Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio ESKA. Planowane jest podstawienie Krwiobusu oraz pokazów ratownictwa morskiego.