W dwudniowej debacie w gronie fachowców chodzi o poszerzenie wiedzy w obszarze profilaktyki i terapii uzależnień oraz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Konferencja dedykowana jest specjalistom pracującym w systemie pomocy społecznej i innych osób zajmujących się szeroko rozumianą pomocą i profilaktyką. Jak mówi Daniel Mihuniewicz, członek Komitetu Honorowego konferencji, to pierwsza konferencja organizowana przez Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii w Lęborku. Być może zapoczątkuje ona cykliczność tego rodzaju spotkań w Lęborku, tym bardziej, że ważne jest nie tylko przybliżanie zagadnienia traumy, ale warto stworzyć platformę współpracy w zakresie edukacji, profilaktyki i terapii.
W konferencji o charakterze szkoleniowym uczestniczą przedstawiciele samorządów lokalnych odpowiedzialnych za zdrowie i profilaktykę, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi oraz policjanci.
Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii jest organizacją zrzeszającą grupę specjalistów w zakresie pracy z traumą - interwentów i psychoterapeutów. Celem ich działań jest m.in. podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu psychotraumatologii specjalistów różnych zawodów, pracujących z osobami po przeżytej traumie i/lub potencjalnie zagrożonych, wspieranie zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ochrona
i promocja zdrowia.
Podczas konferencji odbywają się również zajęcia warsztatowe jak choćby „Diagnoza problemów uzależnień w gminie” – skierowane do przedstawicieli samorządów, członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, odpowiedzialnych za opracowanie i realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii. W ramach warsztatów opracowywane były zarysy diagnozy, praca nad wyłonieniem ogólnych problemów służących sformułowaniu celów oraz zasady monitorowania realizacji programów. W części „Szkoła dla rodziców, dlaczego warto” chodziło o zwiększenie kompetencji wychowawczych w oparciu o program profilaktyczny „Szkoła dla rodziców”. Przypadki szczególne, warte przeanalizowania omawiane były na zajęciach „Grupy superwizyjnej”.
Na zajęciach towarzyszących, odbywających się w ramach projektu „Centrum Usług Społecznych w powiecie lęborskim” można było zapoznać się z zagadnieniami ziołolecznictwa, malowania intuicyjnego, neurotreningiem dla poprawy zdrowia lub wziąć udział w zajęciach tanecznych i relaksacyjnych realizowanych przez Piotra Zagrodnika, które jak zapewnia prowadzący, doskonale redukują stres, a przy okazji poprawiają ogólną kondycję i pozytywnie nastrajają do otaczającej rzeczywistości.