Skocz do głównej treści strony
REKLAMA

Hulajnogą pod auto

Data: 24-09-2024

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na Placu Pokoju w Lęborku. 13-letni chłopiec, który przewoził hulajnogą elektryczną swojego 6-letniego brata, wjechał na jezdnię i uderzył w jadącego vw. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Matka dzieci, która wbrew przepisom, pozwoliła im korzystać z hulajnogi elektrycznej, została ukarana mandatem.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno wskazują zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Niedopuszczalnym jest by na drodze publicznej korzystały z niej dzieci poniżej 10 roku życia, nawet pod opieką osoby dorosłej. Do kierowania takim środkiem transportu przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Brakiem odpowiedzialności wykazała się matka 13-latka, która dopuściła to tego by syn, który nie ma karty rowerowej, siadł za kierownicą elektrycznej hulajnogi i przewoził nią 6-letniego brata. Niestety, efektem tej przejażdżki było zderzenie z jadącym samochodem. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu na Placu Pokoju w Lęborku. Z ustaleń skierowanych na miejsce policjantów ruchu drogowego wynika, że chłopcy zjechali z chodnika na jezdnię wprost pod nadjeżdżającego vw. Kierująca nim kobieta nie miała możliwości odpowiednio szybkiej reakcji i doszło do potrącenia dzieci. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policjanci przeprowadzili z 13-latkiem rozmowę na temat konsekwencji niestosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym, a matkę chłopca, która dopuściła do tego, że jej dzieci wbrew przepisom poruszały się po drodze hulajnogą elektryczną, ukarali mandatem w kwocie 300 zł.

Pamiętajmy, że osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a nieostrożna jazda i lekceważenie przepisów stanowią realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Użytkownikom takich jednośladów zabrania się:

  • kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,
  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • pozostawiania hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Materiał i zdjęcie: www.lebork.policja.gov.pl/

Grafika 1: Hulajnogą pod auto

Polecamy

REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Ogłoszenie Starosty Lęborskiego

Więcej
REKLAMAOgłoszenie Starosty Lęborskiego

Pogoda w Lęborku

Polecamy

REKLAMAAdas -Wulkanizacja
REKLAMAMaszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Więcej

Przejdź do góry strony