Do 1 września 2024 r. w województwie pomorskim należy zastąpić stary piec bardziej nowoczesnym źródłem ciepła
Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego w 2020 przyjęli uchwałę dotyczącą zmiany ogrzewania domów, której konsekwencją ma być redukcja zanieczyszczenia powietrza, tzw. “uchwałę antysmogową”.
Zgodnie z wynikami badań prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska, największy negatywny wpływ na jakość powietrza w województwie pomorskim ma emisja z obiektów zaliczanych do sektora komunalno-bytowego, tj. z lokalnych kotłowni i palenisk domowych, co potwierdza wzrost poziomów zanieczyszczenia powietrza w okresie grzewczym (głównie pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenem). Źródłem zanieczyszczenia powietrza jest w tym przypadku spalanie niskiej jakości paliw w pozaklasowych instalacjach grzewczych.
Wyniki prowadzonych na świecie badań potwierdzają, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Ma także wymierne konsekwencje ekonomiczne w wyniku potrzeby pokrycia kosztów leczenia i absencji zawodowej.
Wprowadzenie uchwały antysmogowej ma na celu poprawę jakości powietrza i warunków życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego, tj. przestarzałych instalacji grzewczych w przyjętym harmonogramie czasowym i stosowanie dobrej jakości paliw o określonych parametrach.
Kto musi wymienić piec i jakie są terminy?
Z kotłów na paliwa stałe można korzystać pod warunkiem że posiadany kocioł który spełnia wymagania ekoprojektu (ekodesign). Wszystkie kotły które uzyskały dofinansowanie w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze spełniają te wymagania i nie muszą być wymieniane.
Jak sprawdzić klasę kotła?
Klasa kotła winna być określona:
- na tabliczce znamionowej umieszczonej na kotle,
- w instrukcji obsługi kotła.
Brak informacji oraz brak tabliczki znamionowej oznacza, że kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas (jest to tzw. kopciuch – kocioł pozaklasowy) i należy go wymienić w terminie do 1 września 2024 r.
Piece i kotły o klasie (3 i 4) będzie trzeba wymienić do września 2026 roku.
Jeżeli w domu mamy kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto jednak wymienić na nowoczesne, ekologiczne. Dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne.
Zgodnie zapisami uchwały antysmogowej nie ma obowiązku korzystania z sieci gazowej, ale obowiązuje wymiana źródeł na paliwo stałe (węgiel, drewno) jeśli nie spełniają wymogów ekoprojektu (ekodesign).
Na jakiej podstawie można otrzymać karę za naruszenie zapisów uchwał antysmogowych?
Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 (uchwały antysmogowe), podlega karze grzywny.