UWAGA! W związku z rozwojem dynamicznego niżu, który już jest doskonale widoczny nad Skandynawią, w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek czeka nas potencjalnie groźny incydent wiatrowy! Kulminacyjny moment wichury nastąpi w okolicach godzin wczesno-porannych. Będzie to miało związek przechodzeniem dynamicznego frontu chłodnego, na którym może dojść do rozwoju zorganizowanej liniowej formacji konwekcyjnej, podążającej znad Bałtyku w kierunku Kujaw. Będzie ona mogła generować silne, a miejscami bardzo silne podmuchy konwekcyjne z kierunku północno-zachodniego, lokalne wyładowania atmosferyczne oraz opady deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Spodziewane są miejscowe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawach energii.
Już w najbliższych godzinach, wiatr na Wybrzeżu Słowińskim będzie mógł zacząć przekraczać 70 km/h - początkowo z kierunku zachodniego. Stanie się także wyraźnie odczuwalny w pozostałej części Pomorza. W okolicach godzin 03:00 - 04:00 nastąpi wyraźne nasilenie wiatru, a ten w porywach może osiągać 85-95 km/h w pasie od Ustki po Władysławowo. Na Półwyspie Helskim, w Trójmieście, czy dalej na zachód aż po Słupsk będzie to 70-85 (punktowo do 90 km/h). W pozostałej części regionu, włącznie z Mierzeją Wiślaną, porywy nie powinny przekroczyć 60-75 km/h, choć słabiej może być na południu pomorskiego, tam 50-60 km/h.
Kulminacja nastąpi wczesnym rankiem, gdy od Bałtyku w kierunku południowym przemieszczać się będzie dynamiczny front chłodny z prawdopodobną formacją liniową. Wówczas porywy na Wybrzeżu Słowińskim i Półwyspie Helskim będą mogły sięgnąć nawet 90-110 km/h, a w skrajnych przypadkach przekroczyć 110 km/h. Linia frontu będzie się przemieszczać bardzo szybko w kierunku południowym, generując na całej swojej długości silne podmuchy konwekcyjne. Na Mierzei Wiślanej i Zatoce Gdańskiej wiatr może osiągać 90-110 km/h. W głębi lądu porywy sięgną 85-95 km/h, a bardzo punktowo mogą przekroczyć 100 km/h, stąd zagrożeniem objęte jest całe pomorskie. Podczas przechodzenia chłodnego frontu spodziewane są opady różnego typu. Mogą pojawić się także lokalne wyładowania atmosferyczne.
Front uderzy najwcześniej na północy regionu, a nieco po wschodzie Słońca powinien już opuszczać Pomorze. Wówczas wyraźnie się rozpogodzi, a my powinniśmy na chwilę odetchnąć od bardzo silnego wiatru. Ten zacznie jednak ponownie rosnąć koło południa. W pasie od Ustki po Hel oraz na Mierzei Wiślanej spodziewane są porywy sięgające 60-85 km/h, natomiast w pozostałej części województwa 50-70 km/h. Możliwe będą cofki na rzekach, ze względu na silny wiatr z sektora północnego. Uspokojenie się aury nastąpi późnym popołudniem.
Opracowanie tekstu: Bartek Zastawny
Opracowanie prognozy w konsultacji z Tomasz Szcząchor i Dawid Gackowski
https://www.facebook.com/pomorskialarmpogodowy/